ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Леден бран ја зафати Австралија, силниот ветер и огромниот снег предизвикуваат проблеми (ВИДЕО)

Jagodina, 9. decembra 2017. - Sneg veje Pomoravljem. Poceo je oko 18 sati pomesan sa kisom, a oko sat vremena kasnije, kise nije bilo, pada samo gust i vlazan sneg. FOTO TANJUG/ DUSAN ANICIC/ bg

Силен и бурен ветер гризе делови од Нов Јужен Велс, а големиот снег и замрзнувачките температури предизвикаа затворање на патиштата во алпските региони на Викторија.

Возачите во австралиските држави Викторија и Нов Јужен Велс се предупредени да не патуваат ако не мораат затоа што ледениот бран донесе снег во југоисточна Австралија.

Силните бурни ветрови, кои дуваат со брзина до 120 километри на час, ги зафатија австралиските јужни, а особено југоисточни држави, предизвикувајќи сообраќајни несреќи и прекини на електричната енергија уште во петокот.

Овој бран во неделата се пресели во Квинсленд, намалувајќи ја температурата и носејќи снег.

На некои места има најголеми врнежи од снег во последните две децении.

Ледениот бран, исто така, донесе серија несреќи. Една жена го загуби животот кога дрво падна врз нејзиниот автомобил источно од Мелбурн, Викторија.

Гардијан јави дека нејзиното четиригодишно дете добило повреди опасни по живот и дека е хоспитализирано.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.