ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Лавров до Западот: Ви благодариме што се грижите за нашите национални интереси, но нема потреба

epa10677842 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov attends a solemn reception for the heads of diplomatic missions on the occasion of Africa Day in Moscow, Russia, 07 June 2023. Africa Day (African Liberation Day) is an annual commemoration on 25 May of the foundation of the Organization of African Unity in 1963. EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на денешната прес-конференција зборуваше за низа теми.Лавров се осврна на руската евакуација на децата од украинските сиропиталишта, кажа дека бара информации за тоа каде се наоѓаат жртвите на труењето во Салзбери и дека е мала веројатноста дека неговата земја ќе го продолжи договорот за житото преку Црно Море.

Лавров истакна дека нема причина за загриженост на руските граѓани откако приватната безбедносна компанија Вагнер минатата недела почна оружен бунт бидејќи „земјата секога излегувала поотпорна и посилна од какви било тешкотии“.

„Ако некој на Западот се сомнева, тогаш тоа е ваш проблем – ви благодарам што се грижите за нашите национални интереси, но нема потреба“, кажа Лавров.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.