ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Курти: Нема разговори со Србија за статусот на Косово

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави денеска дека не се водат разговори со Србија за статусот на Косово, туку за статусот на односите меѓу двете земји. Курти рече дека Косово развива интензивна и многу поквалитетна дипломатија отколку во претходните години. Тој изјави дека ќе прифатат конечен договор со Србија кога ќе има содржина на меѓународен договор, во согласност со барањата и целите на Виенската конвенција за Законот за договори. Курти ги откри овие ставови за време на 44-от состанок на Генералниот совет на Движењето Самоопределување.„Договор што има признавање само од Србија и не е проследен во седиштето на ООН, или нуди место во ООН како замена за признавање од страна на Србија, може да биде договор, но не може да биде конечен. Мораме да знаеме од самиот почеток дека дијалогот и разговорите не се за статусот на Косово, за статусот на односите меѓу Косово и Србија“, рече Курти.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.