ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Курти: Косово има ненормални односи со Србија затоа што Србија не е нормална земја!

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ нема да го прифати нацртот предложен од „големата петорка“, туку дека исклучиво ќе инсистира на Заедницата на српските општини од 2013 и 2015 година, што го потпиша со претставници на сегашната опозиција.

Тој вели дека ЗСО е наследство на опозицијата, посочувајќи дека оваа заложба ја потпишал лично поранешниот премиер Иса Мустафа, иако го видел писмото на Федерика Могерини дека Унијата не треба да има „трет слој на власта и извршните овластувања“.– Дури и самите пратеници ја отстранија „Заедницата“ од 26 август 2015 година, јас го зацврстив писмото на Могерини, практично со нашата политичка и дипломатска работа. Точно, имаше вечер помеѓу писмото на Могерина и потписот на Мустафа. Европските и американските емисари го прифатија, тоа е голема победа за Косово – продолжи тој.

Додека Курти зборуваше, се слушаа приговори од опозициските партии.

– Вучиќ многу ве сака, но веќе не сте во владата – и порача Курти на опозицијата.

Тој ги праша и претставниците на опозицијата како успеале да го „натераат“ Вучиќ да го потпише договорот.

– Подготвен сум да потпишам и заинтересиран, Белград нема да потпише со мене. Тој потпиша и со ПДК и со ЛДК. Аман, кажи ми како го направи тоа да учам и јас?! Дојди овде на говорница и кажи ми искрено и ако може колегијално и братски како го натера да потпише со тебе? Бега од мене, не потпишува, распишува избори. Во вашиот дијалог тој беше константен и се одржуваа избори во Косово, сега јас сум константен и се одржуваат избори во Србија – рече Курти.

Тој напомена дека не потпишал ништо во Брисел, бидејќи само едната страна не може да потпише.

Според него, тој е за нормализирање на односите со Србија, но „има ненормални односи со Србија бидејќи Србија не е нормална земја“.

– Затоа, нема потпис затоа што не може да има потпис само на една партија, може да биде потпишан од двете страни затоа што ние сме за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. Ако само Косово потпише, тоа значи дека Косово треба да се нормализира, Косово да не се нормализира. Косово е нормална земја, Косово има ненормални односи со Србија и потребни се двата потписи. Имаме ненормални односи со Србија, бидејќи Србија не е нормална земја, но јас не можам да ја нормализирам Србија, сакам да ги нормализирам односите, а меѓународната заедница да ја нормализира Србија – заклучи Курти.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.