ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Крај на трагичната потрага по индонезиската подморница: Распадната на три дела, морнарите немале шанса да преживеат

Пронајдени се остатоците од телото на подморницата што исчезна на брегот на Бали минатата недела. Та се искршила на најмалку три дела, потврди армијата на Индонезија.

Претседателот на земјата испрати сочувство до семејствата од екипажот. На подморницата беа 53 луѓе, а ниту еден не најден жив. 

Обраќајќи се на медиумите, воениот началник, маршалот Хади Тјахајанто, рече:

 „Врз основа на доказите, може да се заклучи дека КРИ Нангала потона и дека сите членови на екипажот починаа“.

Началникот на Генералштабот на морнарицата Иудо Маргоновели дека подморницата е распадната на три дела. 

„КНИ Нангала се распадна на три дела, трупот на бродот, градната коска на бродот и главните делови беа разделени, а главниот дел беше пронајден оштетен“, рече тој

Во саботата, официјалните лица потврдија дека на снимка се забележал пловниот објект на длабочина од 850 метри – над можноста за спасување.

Хеликоптери и бродови беа распоредени во потрага по подморницата, со помош на други земји, вклучувајќи ги САД, Австралија, Сингапур, Малезија и Индија.

Ве молиме следете не и стиснете лајк
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.