ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

КОЈ Е РУСТЕМ УМЕРОВ, ПОСЛЕДНАТА НАДЕЖ НА ЗЕЛЕНСКИ? Ги предвидел сите чекори на Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одлучи да го разреши Алексеј Резников од должноста министер за одбрана на земјата и да го замени со Рустем Умеров. А кој е точно Умеров?

Рустем Умеров е член на тимот што преговара со Русија, но и човек кој од самиот почеток им навестува на Украинците колку е супериорна руската армија во однос на украинската. Во јануари оваа година, Умеров рече дека Кремљ се подготвува за нов напредок на сите големи фронтови, наиде на бурни реакции, но неговите предвидувања се покажаа како точни.

Познавач на руската воена стратегија

Умеров го предвиде и сценариото според кое Русите ќе водат војна: нападот ќе започне од север, преку белоруската граница, од руските упоришта на истокот на Украина и од југ, каде што е полуостровот Крим, кој Кремљ незаконски го анектираше во 2014 година, а се наоѓаат и блиските градови Мелитопол и Запорожје, кои сега се исто така под руска контрола.

– Русите нè опкружуваат 240 степени, напаѓаат од Црното Море, од Белорусија и регионите Луганск и Доњецк – тогаш Умеров ја опиша ситуацијата во случај на реализација на неговото сценарио. Излегува дека тој е најблиску до познавањето на руската стратегија и тактика на војување.

Нападот врз Соледар и блискиот град Бахмут тогаш го водеа припадници на приватната војска на Вагнер. И Умеров веднаш рече дека тие се клучни во оваа ситуација, истакнувајќи дека нивниот бестрашен напредок пред речиси сигурната смрт им помогна на Русите да го идентификуваат украинскиот отпор.

– Тие доаѓаат од сите правци, со три борбени линии: криминалци, вагнерити и редовни сили. Нивните цели се да се ослободат од криминалот и да ги тестираат и да ги обучуваат своите вагнерити – рече тогаш Умеров, а како точен се покажа и делот од говорот во кој претчувствуваше дека Русите со Вагнерците тогаш ќе постигнат успех.

Од 2019 година, Умеров е народен заменик на Украина од политичката партија Холос. Во септември 2022 година, Врховната работничка партија го назначи за шеф на украинскиот фонд за државна сопственост. Залагајќи се за Украина, тој стана миленик на претседателот Зеленски, со кого се занимаваше со различни политички прашања, а особено задоволство наоѓа во борбата за Крим, со оглед на тоа што оттаму како дете побегнал во Узбекистанската ССР со своето семејство. По 50 години се врати на Крим.

На 3 септември 2023 година, Умеров беше предложен од украинскиот претседател Володимир Зеленски да го замени Алексеј Резников како министер за одбрана на Украина.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.