ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Која е Ева Каили, европратеничката фатена со вреќа катарски пари?

Локалните избори се своевидна отскочна даска во Грција, идеална за „префрлање“ на поважна функција. Во Атина, Алексис Ципрас се најде на насловните страници откако се кандидираше за градоначалник во 2006 година и освои повеќе од 10% од гласовите за неговата левичарска партија. Стана премиер во 2015 година и управуваше со Грција четири години.

Во Солун, вториот по големина грчки град, токму во тоа време луѓето почнаа да зборуваат за една млада жена – Ева Каили. Студентка по архитектура, која од 2002 година беше градска советничка на клубот на социјалдемократските претставници на подоцнежниот министер за безбедност Спирос Вугиас, кој предава на Универзитетот, каде што ја забележал Каили. Младата социјалистка стана најмладата градска советничка во историјата на Солун – а „покрај тоа и најубавата градска советничка“, пишуваше тогаш грчкиот весник Proto Thema.

Смее ли некоја политичарка добро да изгледа? Дали Ева Каили е сведена на својот изглед? Ова се прашања кои вечно ја следеа младата Гркинка во нејзината кариера. Во подоцнежното интервју за атинскиот неделник Parapolitika, таа рече:

„Беше тешко да се соочам со тој менталитет. Но, така научив да си поставувам поголеми цели за себе. Можеби немаше да работам толку напорно ако не требаше да докажувам нешто“, пишува во профилот направен на Deutsche Welle за Ева Каили.

Градска советничка

Нејзиниот прв ментор, Спирос Вугиас, има репутација на префинет бонвиван, кому му се туѓи политичките заобиколувања. Но, тој има многу добри односи со новиот шеф на социјалистичката партија ПАСОК, Јоргос Папандреу. Од ова има корист и новоизбраната градска советничка. На парламентарните избори во 2004 година, Ева Каили доби пратенички мандат за социјалистите – како една од најмладите пратенички во историјата на Грција. Тоа беше огромно изненадување. Но, таа мораше да се откаже од својот мандат.

Врз основа на Изборниот закон, на лидерот на партијата Папандреу му беше дозволено да се кандидира во неколку изборни единици и дури по објавувањето на резултатите да одлучи која област ќе се „брои“. И покрај сите очекувања, се одлучи за Солун. И така Каили не успеа да влезе во парламентот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.