ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ковид-19: Изолацијата на Пекинг функционира?

Главниот град на Кина забележа нов пад на регистрираните нови случаи на Ковид-19, додека острите мерки за спречување на ширењето на вирусот остануваат во сила. Како изгледа ситуацијата таму погледнете во видеото:

Здравствените власти во Пекинг јавија за 22 нови случаи на коронавирусот во градот во изминатите 24 часа. Нови починати од болеста нема. Ова е трет ден по ред во кој бројката на новозаразени во градот се намалува. 

Пред 10-тина денови метрополата повторно стана жариште на болеста и оттогаш наваму се регистрирани 205 новоинфицирани лица. Две од нив се во критична  а 11 други во сериозна состојба.

Како одговор на новото избувнување на вирусот во  минатата недела на градскиот пазар на големо Шинфади, власите прогласија второ највисоко ниво на тревога, со кое Пекинг беше делумно изолиран. 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.