ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Речиси 90% од планираните капитални проекти биле реализирани во 2022 година. Премиерот Ковачевски се пофали дека ова е најдобра реализација во последната декада, и покрај влијанијата од економско-енергетската криза.

Плановите за годинава се далеку пооптимистични – минатогодишниот таргет од 465 милиони евра сега е зголемен на 800 милиони евра. Освен од државната каса, средства ќе се црпат преку задолжувања и ИПА фондовите.

Фокусот за претстојните 12 месеци ќе биде најголем на патната инфраструктура од Коридор 8 – од Тетово па се до границата со Албанија, како и делницата Прилеп Битола.

АВТОПАТИШТА КОИ ЌЕ ЗАПОЧНАТ СО ИЗГРАДБА ВО 2023 ГОДИНА:

Автопат Тетово – Гостивар

Автопат Гостивар – Кичево

Автопатот до границата со Албанија (Коридор 8)

Автопат Прилеп – Битола

Од покрупните проекти, според најавите на Владата, годинава конечно треба да биде изграден автопатот Кичево – Охрид, чија реализација во моментов е 75%, а треба да се финализира и првата фаза од автопатот Скопје – Блаце, како и експренсиот пат кон Деве Баир.

АВТОПАТИШТА КОИ ЌЕ ЗАВРШАТ СО ИЗГРАДБА ВО 2023:

Автопат Кичево – Охрид

Привршување на Коридор 8 кон Бугарија

Прва фаза на Скопје – Блаце

Иако поради намалениот интензитет на реализација на капитални проекти се скратија првичните средства за 100 милиони евра, Ковачевски е уверен дека годинешните планови не се недостижни.

Освен патишта, годинава ќе се инвестира и во изградба, доградба и рехабилитација на 20 градинки.

Како најуспешни ресори премиерот ги посочи транспорт и врски и МВР со по 99% реализација, образование со 94% како и труд и социјала и животна средина со над 90% реализација на капитални инвестиции. Од позначајните активности за 2022, пак, ги издвои изградбата на патот Крупиште-Кочани, гасоводот до Битола и засилената изградба на браната Коњско, втора по големина во државата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.