ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Кина со голема парада одбележа 70 години независност

По повод одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина, на плоштадот Тјенанмен се одржа голема воена парада на која кинеската армија ја покажа својата најнова воена технологија, а зборуваше претседателот Си Џипинг.

Во текот на парадата секој од 56. топови истрела по 70 пати во чест на 70-годишнината, а меѓу прикажаното оружје бил и проектил што може да стигне до Америка.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.