ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА – Кина размислува да меша различни видови на вакцини

Кина размислува за мешање на различни вакцини против ковид 19, за да се подобри релативно ниската ефикасност на нејзините постојни вакцини, рече на конференција врвен здравствен експерт од таа земја.

Властите треба да „разгледаат начини да се реши прашањето дека стапките на ефикасност на постојните вакцини не се високи“, објави кинескиот медиум „Весникот“, повикувајќи се на Гао Фу, раководителот на Центарот за контрола и превенција на болести.

Неговите коментари го означуваат првиот пат кога еден врвен кинески експерт јавно алудира на релативно ниската ефикасност на вакцините во земјата, бидејќи Кина напредува во својата масовна кампања за вакцинација и ги извезува своите дози низ целиот свет.

Кина администрираше околу 161 милиони дози од почетокот на вакцинацијата минатата година. За повеќето луѓе ќе бидат потребни две дози.

Земјата има за цел да вакцинира целосно 40 проценти од 1,4 милијарди жители до јуни оваа година.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.