ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Захарова: Рускиот амбасадор се враќа во САД следната недела

Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, кој претходно беше повикан во Москва на консултации за состојбата на руско-американските односи, ќе се врати во Вашингтон следната недела, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

-Секако, сите сакаат да ги знаат информациите за амбасадорот на Руската Федерација во САД (Анатолиј Антонов). Веруваме дека следната работна недела ќе ја помине во Вашингтон, изјави Захарова на прес-конференција.За потсетување, рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов и американскиот амбасадор во Русија Џон Саливан се повлечени во своите матични земји во последните месеци поради зголемените тензии меѓу САД и Русија. Рускиот претседател Владимир Путин претходно соопшти дека за време на Самитот во Женева се договорил со американскиот претседател Џо Бајден да се вратат на своите работни места рускиот и американскиот амбасадор во САД односно Русија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.