ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Захарова: Зеленски фрла камен на раздор врз народот и со тоа ја докрајчува Украина

Наместо да ги обедини земјата и нејзините мултинационални луѓе, украинскиот претседател Владимир Зеленски фрла камен на раздор врз народот и со тоа ја докрајчува Украина.

Ова го изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, а пренесе „Спутник“.

Победата на изборите ја обезбедија оние што сега ги протера од земјата – граѓани кои зборуваат руски од југоисточна, јужна и централна Украина. Наместо да го исполни главното ветување за мир, претседателот се обидува да ги ослободи своите избирачи од непотребни сведоци. За што и како треба да се држат автохтоните жители, ако режимот во Киев ја продаде таа земја на странци?, напиша портпаролката на Телеграм.

Таа исто така забележа дека украинските власти веќе неколку години ја туркаат земјата во ЕУ и НАТО.

Тогаш, зошто Зеленски сега е огорчен, бидејќи значителен дел од таа земја и луѓе, сфаќајќи дека никој не ги прашал, но сепак ги подготвиле за продажба, мислат дека е можно тие да го одредат векторот и форматот на движење? Праша таа.

Самиот Киев ги насочи граѓаните на Украина „кон центрифугален развој и прифатливост на зависноста, а не кон зајакнување на суверенитетот, концентрација на внатрешната сила, консолидација и обединување на луѓето под еднакви услови“.

Повторувајќи ја тезата за борба против митската окупација, Зеленски води до вистинско предавање на суверенитетот на Украина.

„Членството во ЕУ и НАТО значи токму тоа“, рече таа.

– Киев ги премина сите црвени линии што ја делат националната политика од национализмот. Крајот ќе биде тажен. Од историјата треба да се научи, инаку се повторува”, рече таа.

Треба да се потсети дека претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека Донбас „никогаш нема да биде руска територија“ и им сугерира на оние кои ја сакаат Русија и сакаат оваа област да стане дел од неа „да бараат место за себе во Русија“ .

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.