ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

Премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук најавува дека во Република Северна Македонија следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра.Проектирани се една милијарда во патишта, над една милијарда во железница, над една милијарда во енергетика – со ХЦ Чебрен, со далекуводот кон Албанија и со гасоводот. Инвестираме и во нов Клинички центар, во земјоделството и руралниот развој, во пречистителни станици за отпадна вода, регионални фабрики за прибирање и обработка на отпад, канализациски и водоводни системи, училишта и градинки и други проекти за реалните потреби на сите граѓани, истакнува премиерот Заев во објавата на Фејсбук.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.