ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Заев за чекорот на ЛДП во Собранието: Легитимна одлука во несоодветно време

Во вакви околности, кога опозицијата тврди дека може да формира мнозинство, а власта тврди дека тоа апсолутно не е возможно, ваквиот исчекор од страна на ЛДП е апсолутно испраќање јасна порака која е повредување на коалицискиот или заедничкиот настап, рече Заев

Одлуката на ЛДП да ги одвои своите двајца пратеници од пратеничката група на СДСМ и да дејствуваат самостојно во Собранието е легитимна, но моментот за таквата објава не е соодветен, пред сѐ поради тврдењата на опозицијата дека власта нема стабилно парламентарно мнозинство, смета премиерот Зоран Заев.

„Мислам дека одлуката е донесена во текот на формирањето на владината коалиција, ние сме традиционално парламентарна коалиција, и постојано чекаат кога е соодветен момент за да може да имаат самостоен настап. Одговорот е за да имаат поголема видливост затоа што помалите партии наводно биле претопени во големите партии и јас го разбирам тоа, тоа е право на секој пратеник од коалицијата. Ама дека не е соодветно времето сега, не е соодветно времето. Во вакви околности, кога опозицијата тврди дека може да формира мнозинство, а власта тврди дека тоа апсолутно не е возможно, ваквиот исчекор од страна на ЛДП апсолутно е испраќање јасна порака која е повредување на коалицискиот или заедничкиот настап“,

истакна Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Таквата одлука на ЛПД, нагласува тој, дава причини новинарите и медиумите, како и народот да се запрашаат – колку и која е вистината за тоа парламентарното мнозинство.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.