ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Жолтите елеци палат контејнери , полицијата ги гаѓаше со солзавец (ВИДЕО)

Демонстрантите собрани во движењето ,,Жолти елеци” , денеска се судрија со полициските специјалци во градот Тулуз.

До судирот дојде кога францускиот претседател Макрон се подготвуваше да најави нови мерки со кои требаше да прекинат простестите , што се одржуваат 22 недели по ред. Полицијата во Тулуз исфрли солзавец и уапси десетици демионстранти , откако стотина од нив палеа контејнери и ја гаѓаа полицијата со секакви предмети.

Протестите почнаа мирно , иако на социјалните мрежи беше најавено дека денешниот протест ќе има главна точка , а тоа е Тулуз.

Протести се одржуваат и во Париз , каде неколку илјади демонстѕранти го блокираа центарот на градот , како и во голем број други градови.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.