ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЕУ ќе плаќа повисоки цени за вакцините против ковид-19 на „Фајзер“ и на „Модерна“

Medical syringe is seen with Moderna company logo displayed on a screen in the background in this illustration photo taken in Poland on November 16, 2020. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Американските фармацевтски компании „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините против ковид-19 за земјите-членки на Европска Унија, објави денеска Фајненшл тајмс.

Вакцината на „Фајзер“ од 15,50 евра сега ќе се продава за 19,50 евра, додека вакцината на „Модерна“ од 19 евра е зголемена на 21,50 евра.

Европска комисија претходно соопшти дека ЕУ е на добар пат да ја постигне целта – целосно вакцинирани најмалку 70 проценти од возрасната популација до крајот на летото.

Ниту Фајзер ниту Модерна не го коментираа засега зголемувањето на цената на вакцините против ковид-19.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.