ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЕУ прифати решение за спорниот германско-руски гасовод

Претставници на поголемиот дел од земјите на Европската Унија донесoa компромисно решение за измените и дополнувањата на европската регулатива на гасоводи коe нема да наштети на руско-германски проект “Северен поток 2”, во петокот ДПА европски дипломатски извори.

Темата на вчерашната средба на претставниците на земјите-членки се промени во Европската директива за гас дека Европската комисија ќе обезбеди поголемо влијание врз регулирањето на цевководите, вклучувајќи го и “Северен поток 2”.

Овој гасовод, долг околу 1.200 километри, треба да го испорача рускиот гас за Германија преку Балтичкото Море, објави ХИНА.

Во четвртокот, Франција неочекувано го отвори патот за компромис, поддржувајќи ја ревидираната верзија на предлогот што ја направи заедно со Германија.

Суштината на предлогот е дека правото на примена на европските прописи, како и можното отстапување да има една земја на ЕУ, на чија територија или во чии води минува првата точка на интерконекција гасоводот – во случај на “Норд стрим 2” Германија.

Компромисот беше поддржан од 27 од 28 земји на ЕУ – само Бугарија беше против тоа, изјави неименуван француски претставник за германската новинска агенција ДПА.

“Со донесувањето на оваа Директива ќе се гарантира поголема контрола над европскиот енергетски проекти со цел да се обезбеди поголема независност и сувереност на Европската унија во областа на енергијата”, рече тој.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.