ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ердоган: Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција планира да ги поттисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари.

„Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад. Ќе го оттргнеме режимот и ќе му овозможиме на населението да се врати дома”, рече Ердоган.

Говорејќи пред пратениците на партијата АК , тој рече дека се надева оти прашањето за користење на воздушните сили во северозападна Сирија ќе биде решено наскоро, пренесува „Ројтерс“.

Како што се наведува, Русија го контролира воздушниот простор и ги напаѓа секојдневно бунтовниците поддржани од турските сили, во знак на поддршка за сириските сили.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.