ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Експлозии на два руски воени аеродроми, тројца загинати

Три лица загинаа, а шест се повредени денеска на руски аеродром во близина на градот Рјазан, југоисточно од Москва, јавува Ројтерс.

До несреќата дошло откако експлодирал резервоар за гориво, пренесе РИА новости.

Уште две лица се повредени во експлозија на аеродромот во Саратовската област, јавува Би-би-си.

In #Saratov region, #Russia, a drone attacked a military airfield, damaging two Tu-95 strategic bombers.

Two people were injured. pic.twitter.com/nRNz8j7CFL— NEXTA (@nexta_tv) December 5, 2022

Причините за експлозиите се непознати, а двата аеродроми се стотина километри оддалечени од украинската граница.

Регионалниот гувернер на Саратов рече дека безбедносните сили ги проверуваат, како што рече, „информациите за инцидентот“.

Информациите за експлозии на две различни воени локации поттикнаа шпекулации дека зад нив можеби стои Украина, вели уредникот на Би-би-си Москва Стивен Розенберг.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.