ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Двата милиона литри српски зејтин се за потребите од еден месец, можна е одлука за увоз на дополнителни количини

Од утре увозниците ќе можат да набавуваат зејтин од Србија. Како што соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, донесена е одлуката од српска за извоз на два милиона литри, но таа се однесува за количините кои според направените проценки, ќе бидат доволни за еден месец.

Можно е, како што објасни министерот, доколку има потреба да се донесе одлука за увоз на дополнителни количини. Состојбите се следат, а комуникацијата со српските власти е континуирана.

Николовски уште еднаш апелира грѓаните да не стравуваат, зашто зејтин има. Нема потреба, потенцира, домаќинствата да купуваат повеќе од она што им е доволно, за да се складираат.

-Донесена е одлуката од српска страна за извоз. Два милиона литри зејтин од утре ќе бидат на располагање. Нема потреба од паника. Граѓаните да не се плашат и да не се грижат, има доволно зејтин за сите. Ова е прв увоз, веќе ја дизајнираме втората одлука зависно од потребите. Ова е одлука која се однесува за потребите од еден месец, но пред да помине тој период веќе се разговара за можности за дополнителен увоз, истакна Николовски.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.