ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Дали на Црна Гора ѝ се заканува прекин на преговорите со ЕУ?

Нешто повеќе од два месеца по формирањето на новата влада на Црна Гора, се споменува можноста за прекин на преговорите со ЕУ започнати во 2012 година. Се наведува дека ЕУ ќе ја користи клаузулата за баланс во преговорите, доколку владејачките партии останат на ставот за промени во обвинителството.

Клаузулата за баланс би значела запирање на преговорите за пристапување на Црна Гора во Европската унија.

На 3 февруари, новото парламентарно мнозинство објави дека ќе го укине постојниот Закон за Обвинителството и ќе донесе нов со цел да се извршат смени во обвинителството, бидејќи сметаат дека борбата против криминалот и корупцијата не е можна со постојните обвинители.

Ѓукановиќ нема да го потпише разрешувањето на двајца генерали

ЕУ постојано ја критикуваше оваа намера, повикувајќи ја владата да не се враќа назад со реформите.


„Повеќе не е ризик да се активира клаузулата за баланс, но тоа е многу извесна ситуација во која поглавјето 23 (судството и основните права) ќе се врати на почетокот во преговорите, но ќе има и други последици од поглавјето за соработката меѓу институциите на Црна Гора и на ЕУ, но и на индивидуалните членки на ЕУ и Црна Гора“, вели за РСЕ претседателот на Европското движење во Црна Гора, Момчило Радуловиќ.

Поранешниот преговарач за поглавјата 23 и 24 и поранешен помошник министер за правда Маријана Лаковиќ-Драшковиќ се согласува дека ваквото сценарио може да доведе до официјален прекин на преговорите на Црна Гора со ЕУ.

„Усвојувањето на законот, благо речено, ќе доведе до веќе најавеното уназадување во судството и до привремено прекинување на преговорите и евентуално посериозни последици поврзани со спречување на употреба на одредени средства“, вели Лаковиќ-Драшковиќ.

Сепак, Демократскиот фронт кој ја предводи владејачката коалиција смета дека е помал проблем заострувањето на односите со Брисел отколку отпуштањата во врвот на обвинителството.

„Одложувањето на гласањето за измените на законите за обвинителство е поопасно за државата и граѓаните отколку потенцијалното привремено нарушување во односите со Брисел“, изјави пратеникот од Демократскиот фронт Славен Радуновиќ.

Нацрт-извештајот, чиј автор е Тонино Пицула, известувач за Црна Гора во Европскиот парламент, исто така, изразува жалење за ограничениот напредок во судството.

Милош Конатар од Граѓанското движење УРА (Здружена акција за реформи), која е дел од владата, смета дека нема да има тензии во односите со ЕУ поради најавените измени во законите на обвинителството.

„Ќе продолжиме со преговорите во наредните денови со цел да најдеме решение што ќе овозможи сето ова да се спроведе без никакво оптоварување на односите со ЕУ. Европа е наш партнер, има јасни правила и ние, како земја-кандидат за членство, сме тука да дејствуваме во согласност со тие правила “, вели Конатар за РСЕ.

„Од 2007 година, ЕУ донираше над 610 милиони евра финансиска помош за Црна Гора“, беше објавено на официјалната страница на Фејсбук на Европската унија во Црна Гора. Дадени се 70,3 милиони евра за зајакнување на владеењето на правото.

Момчило Радуловиќ, од невладиното европско движење, смета дека Брисел нема да калкулира со најавените измени на системските закони, за чие усогласување работеа поранешната Влада на Црна Гора, Европската унија и експерти од Венецијанската комисија неколку години.

Првичната иницијатива за промена на обвинители

Еден од лидерите на ДФ и претседател на парламентарниот Комитет за безбедност и одбрана Милан Кнежевиќ, на крајот на минатата година објави дека и даваат на Владата на Здравко Кривокапиќ еден месец да иницира измени на законот на Обвинителството.

Целта, како што наведе, е „демонтирање на институцијата поврзана со организираниот криминал“, која, како што рече, „била искористена како тупаница на ДПС во борбата против политичките противници“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.