ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Германски мини од Втората светска војна „го чекале“ Путин- пред да нурне со подморница, откриена голема опасност

Во пресрет на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на островот Гогланд ова лето, маринците на Балтичката флота го пронајдоа и елиминираа минското поле од Втората светска војна, изјави командантот на Балтичката флота Адмиралот Александар Носатов.

Тој за весникот „Црвена звезда“ изјави дека две десетина единици муниција биле откриени и неутрализирани од рударите на островот, додека на морското дно екипажот на рудникот „Александар Обухов“ откри целото минско поле од германски мини која со помош на роботска подводна техника уништено на лице место, пренесува порталот Спутник.

Според наведеното, Путин ја погледнал колекција на предмети пронајдени од археолозите на бродот што потона во североисточниот дел на островот во 19 век, и се спуштил на дното на морето, каде што потона подморницата Сјомга Шх-308 од Втората Светска војна.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.