ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Германија утре избира наследник на Ангела Меркел

Околу 60 милиони Германци утре ќе имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот на федералните избори, и индиректно за идниот канцелар, што ќе ја наследи Ангела Меркел.

Се очекува главната борба да ја водат конзервативните демохристијани и социјалдемократите, кои во моментов заедно формираат голема црно-црвена коалиција и опозициските зелени.

Тие три партии се единствените кои, надевајќи се на победа, официјално ги предложија своите кандидати за канцелар.

Армин Лашет од партијата на Меркел, Олаф Шолц од социјалдемократите и Аналена Бербок од партијата на зелените

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.