ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ: Јас не сум дезертер, нема да побегнам или да потпишам признание на Косово

Јас не сум дезертер, нема да побегнам или да потпишам признание, некој после мене ќе го стори тоа, но не можеме да ги измамиме луѓето со приказни дека ситуацијата е идеална, рече претседателот Александар Вучиќ на собраниската седница посветена на Косово .

Тој ги повика пратениците да се борат и обединат, како и да ја разберат реалната состојба во врска со Косово и Метохија, наведувајќи дека само на тој начин можат да се одмерат противниците и нивните барања, како и нашата енергија и сила што ќе доведе до победа .

„Победата е мир, стабилност, безбедност и зачувување на нашите национални и државни интереси“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека е важно да се разберат фактите за Косово.

„Можеме да се измамиме дека припаѓаат 50 проценти од нашиот имот. До тоа можеме да дојдеме само со сила, нека те лаже некој друг “, рече Вучиќ.

Тој потсети дека често зборуваше за Косово со покојниот патријарх Иринеј, кој рече дека ја разбира позицијата на Србија, иако не може да прифати ниту еден дел од Косово да не биде наш, пренесува Танјуг.

Вучиќ рече дека е доволно да се помине низ патот Приштина-Пеќ и да се видат само знаците, за никогаш повеќе да не сакате да одите таму.

„Кога ќе копаме во градите, треба да размислиме за последиците“, истакна Вучиќ, додавајќи дека затоа трипати го молел Курти да не ја зема трафостаницата Валац.

Тој објасни дека сè е поврзано ако се сакаме да има напредок на земјата, да ги зачуваме добрите односи со Западот, да добиеме странски директни инвестиции и ги замоли пратениците да го разберат тоа.

„Дали сметате дека е можно да се добијат 85% од гласовите во Косово поради партиската машинерија“, праша Вучиќ и додаде дека луѓето што живеат таму знаат колку се грижат за нив.

Тој исто така наведува дека што повеќе се помага на населението во Косово.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.