ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ: Сакаат да го признаеме Косово за Србите таму да може да излезат на избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, зборуваше од Дубаи, каде што се одржува самитот на лидерите за климатски промени – COP28.„Имавме важни средби. Разговарав со Шарл Мишел и со претседателите на Унгарија, Полска, Белорусија, како и со луѓе од ММФ“, рече Вучиќ додавајќи дека сите разговори се од посебно значење за Србија.

„За да се решат сите проблеми, мора да има ред во меѓународните односи“, додаде тој.

„Вечерва, имаме средба со шеикот Мухамед бин Зајед, што е важно. Разговарав и со (претсдателот на Белорусија) Лукашенко. Реков дека кога ќе завршат изборите, треба да најдеме датум за нашите средби. Разговаравме за нашите односи, за ситуацијата во Украина, Александер го знае тоа многу подобро од мене“, додаде тој.

Вучиќ најави дека италијанската премиерка, Џорџа Мелони, за помалку од два дена доаѓа во Белград.

Во Дубаи се одржува лидерскиот самит за климатски промени – COP28.

Вучиќ претходно се сретна со многубројни официјални лица.

„Мораме да го признаеме Косово за Србите да излезат на избори. Сите во Европа го знаат тоа и добро е што ќе реагираат, но ние немаме многу од таа реакција. Курти не сака да им дозволи на Србите, тоа е природно, а Западот секогаш ќе ни кажува дека нема доволно можности да изврши притисок врз Аљбин Курти“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.