ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Вучиќ: Курти ги сели Србите од Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со политичките и институционалните претставници на Србите од Косово изјави дека не е можно да се излезе со заеднички став, но најавувајќи ја следната средба, рече дека ќе има заеднички заклучоци следната недела. На средбата како политички претставници присуствуваа членови на Српската листа.

Следната недела ќе разговараат и за тоа што Србија може да направи за ранливите социо-економски групи, вклучително и пензионерите, како и оние без работа итн.На „големата средба“ и луѓето од север и од југ покажаа гнев и гнев и поради раководството во Приштина и поради молкот на меѓународната заедница и побараа поголема поддршка и заштита од Србија.

„Тие се револтирани од апсењето на Србите и апсењето на оние кои пружија ненасилен отпор на насилните акции на Курти и рекоа дека тоа е „обид да се исчисти Северот на Косово од сите оние кои еден ден би можеле да се спротивстават“. Србите повеќе не сакаат да го трпат тоа“ – рече Вучиќ.

„Моето барање беше само да се зачува мирот секогаш и на секој начин, па ќе видиме како ќе биде. Во секој случај, не сум премногу оптимист и се плашам дека некои луѓе не разбраа што се случува на Косово и дали ќе направиме отстапка за некои бирократски прашања. Она што го прави Курти е токму загрозување на безбедноста на Србите“ рече српскиот претседател/

Режимот на Курти, смета тој, не сака да запре со заземањето на безбедноста и секој момент само подмолно, а понекогаш и сосема директно, врши иселување на српскиот народ од Косово и Метохија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.