ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Во скратена постапка се донесени 17 закони, соопшти МИОА

Статистиката на Собранието на Република Македонија покажува дека од вкупниот број на закони донесени од Собранието, кои биле предлог на Владата на Република Македонија, без законите донесени по предлог на пратениците, процентот на закони донесени во скратена постапка од 67,9% во 2016 година се намалува на 19,1% во 2018 година, соопшти Министерството за информатичко општество и администрација.

Односно, велат од таму, во 2016 година вкупно 214 закони биле донесени по скратена постапка, за разлика од само 17 закони донесени од почетокот на работата на актуелната влада.

„Уште поилустративни се статистиките од претходните години. Во 2014 година од 186 закони, 135 биле донесени во скратена постапка, во 2015 година од 33 закони, дури 29 биле донесени во скратена постапка додека во 2016 година од 315 закони, во скратена постапка биле донесени закони. Индикативно е дека во овие години, како и во 2916 година повеќе од 2/3 од законите се донеле во скратена постапка“, се вели во соопштението.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.