ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Во Новаци отворена најголемата фотоволтаична централа на Балканот

Во Новаци денеска беше отворена најголемата фотоволтаична централа на Балканот со моќност од 55 мегавати.Отворена е најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот во новаци со капацитет од 55 мегавати и проектирано годишно производство од 85.000 мегават часови електрична енергија, инвестиција „тежи“ 40 милиони евра и се простира на површина од 57 хектари.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.