ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ВО ЕЛ САЛВАДОР СО БИТКОИНИ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПЛАЌА ОД 7 СЕПТЕМВРИ

Најпопуларната криптовалута, биткоин (БТК), во Ел Салвадор ќе стане законско средство за плаќање на 7 септември и ќе биде опционално за оние кои не сакаат да ја добијат, рече претседателот на Ел Салвадор, Наиб Букеле, во националното обраќање.

Тој истакна дека БТК ќе помогне да се отворат нови работни места, да се донесат инвестиции и ги обвини противниците на „валканата кампања“ против БТК и него, кои се обидуваат да ги „збунат“ Салвадорците со „лажење“ и „да создадат страв таму каде што нема проблем. „

Букеле повтори дека ако некој добие плаќање во БТК откако ќе стане законско средство за плаќање, може автоматски да го претвори во долари, ако сака, додека пензиите и платите ќе продолжат да се исплаќаат во УСД.

Исто така, според него, секој граѓанин ќе добие БТК во вредност од 30 УСД кога ќе се регистрира со нивната апликација за паричници, Чиво.

Претседателот, исто така, се обиде да ги смири загрижените граѓани велејќи дека УСД и натаму ќе остане законско средство за плаќање и објаснувајќи дека БТК е друга валута – нема сметки, нема метални монети и работи во дигитален свет.

Претседателот исто така нагласи дека законот за БТК е донесен со цел да им се помогне на луѓето што испраќаат дознаки. Домашните дознаки сочинуваат 23% од бруто домашниот производ на Салвадор и имаат корист од околу 360.000 домаќинства, според податоците на АП. Парите испратени дома до Салвадор од мигрантите достигнаа рекордно ниво од 5,92 милијарди УСД во 2020 година.

Во меѓувреме, Атина Биткоин планира да инвестира над еден милион УСД за да инсталира околу 1.500 банкомати на БТК во Ел Салвадор, објави Ројтерс повикувајќи се на претставник на компанијата.

„Првично ќе донесеме десетици машини, (ќе) тестираме каков е деловниот модел во Салвадор, што веројатно ќе биде различен од оној во САД“, вели директорот на фирмата за Латинска Америка, Матијас Голденхерн. Компанијата го инсталираше својот прв крипто банкомат на плажата Ел Зонте во Салвадор, позната и како плажа Биткоин, пред една година.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.