ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ветерани на УЧК протестираат во Приштина поради апсењето на Гукати

Ветерани од таканаречената УЧК започнаа протест во Приштина, откако ЕУЛЕКС го уапси претседателот на УЧК Хисни Гукати.

Според приштинскиот „Газета експрес“, ветераните сметаат дека одлуката за апсење на Гукати е неправедна.

Да ве потсетиме, специјалци на ЕУЛЕКС, маскирани и вооружени со автоматски пушки, упаднаа во канцелариите на организацијата што собира ветерани од т.н. Ослободителната војска на Косово и го уапси претседателот на тоа здружение.

Потоа Гукати беше изнесен од просториите на здружението во Приштина со лисици на рацете.

Се наведува дека не е позната причината за неговото апсење.

Исто така, медиумите објавија дека се очекува Гукати да биде префрлен во притворската единица во Хаг.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.