ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Велика Британија ја претстави монетата која го означува излезот од ЕУ

epa06566509 Pro EU protesters wave a joined EU and Union flag outside of the British Parliament in Westminster, central London, Britain, 26 February 2018. Media reports state on 26 February 2018 that forecasts for the British economy are gloomy with the uncertainty over Brexit. EPA-EFE/ANDY RAIN

Велика Британија ја претстави новата паричка, монета од 50 пени која означува заминување на Лондон од ЕУ.

„Напуштањето на ЕУ претставува пресвртна точка во нашата историја и оваа монета претставува почеток на ново поглавје за Британија“, изјави министерот за финансии, Саид Џавид.

На монетата е испишено „Мир, просперитет и пријателство со сите земји“ и датумот на Брегзит – 31 јануари 2020 година.

Околу три милиони монети ќе бидат дистрибуирани од банки, пошти и продавници почнувајќи од петок, 31 јануари, додека уште седум милиони ќе бидат пуштени во оптек подоцна оваа година.

По повеќе од три години жестока дебата и прашања кога и дали да се спроведе Брегзит, Британија ја напушта ЕУ на 31 јануари оваа година.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.