ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Бутарис пред крајот на мандатот: Преспанскиот договор не може да не се почитува

Еден месец го дели од крајот на мандатот а Бутарис не се плаши дека Македонија и Грција нема да го почитуваа договорот од Преспа.

Точно до крајот на август Јанис Бутарис ќе биде „татко“ на Солун а во интервју за грчко радио тој ги пренесува и впечатоците од посетата на Скопје која се случи изминатиов викенд.

-Преспанскиот договор е меѓународен договор и јас не се плашам дека тој нема да се почитува-посочува градоначалникот во заминување.

Единствено нешто каде би можело да се јават потешкотии според Бутарис е кај трговскиите ознаки.

Бутарис меѓудругото искажала мислење дека Грција нема да ја блокира Македонија на патот кон ЕУ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.