ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Британски научници тестираат лек што може да доведе до создавање на моментален имунитет од КОВИД-19?

Уште од почетокот на пандемијата на корона вирусот во светот, започна да одзема многу животи, лекарите се бореа да најдат лек или комбинација на лекови што може да докажат дека ќе спасат живот.

Бројни лекови се потенцирани, но ниту една не се покажала како целосно ефикасна. Затоа, група британски лекари одлучија да тестираат нов лек што може да спречи развој на КОВИД-19 болест.

Како што велат, доколку овој лек се покаже ефикасен, може да спаси многу животи, бидејќи може да се примени како терапија за луѓе кои имаат хронични заболувања и доаѓаат во контакт со заразените со коронавирусот.

Ако можеме да докажеме дека овој третман работи и спречува луѓето кои се изложени на вирусот да развиваат КОВИД-19, тоа би било возбудливо дополнување на арсеналот на оружје што се развива за борба против овој ужасен вирус, изјави вирусологот д-р за Гардијан. Кетрин Хулихан, која ја води студијата.

Лекот, развиен од Универзитетскиот колеџ во Лондон Болници NHS и AstraZeneca, се состои од коктел со антитела произведени во лабораторија. што треба да заштити од КОВИД-19 помеѓу 6 и 12 месеци. Тимот што моментално го испитува се надева дека лекот, доколку се покаже ефикасен, ќе биде одобрен уште оваа пролет. Идејата е да се администрира во две дози, да се дава една по друга, на луѓе кои биле изложени на корона вирус во последните осум дена. Ова може да биде клучно за запирање на епидемиите во домовите за стари лица и студентските домови, но исто така и во болниците. Доколку е ефикасна, како што се надеваат научниците и лекарите, овој лек може да обезбеди и потребна заштита за луѓето со компромитиран имунитет на кои не им е дозволено да примаат вакцина или чие тело не е во состојба да развие доволно ниво на заштита по вакцинирањето.

Но, прво тие треба да докажат дека лекот е ефикасен, а потоа да добијат одобрение за неговата употреба.

Хулихан посочува дека „инстант имунитетот“ што лекот може да им го обезбеди на пациентите може да биде клучно решение за спречување на пандемијата помеѓу почетокот на вакцинацијата и стекнувањето на „стадо имунитет“. Имено, и покрај тоа што започна кампања за вакцинација во Велика Британија, потребно е најмалку еден месец од моментот на вакцинирање до стекнување на доволно ниво на имунитет за едно лице да се смета за заштитено. Во овој период, таа сè уште може да биде заразена со корона вирус и да ја развие болеста.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.