ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Блиску 20.000 мртви во Газа: Претставниците на ОН се бесни поради ситуацијата во болниците

Во очекување дека Советот за безбедност на ОН ќе се состане, претходно одложен, и ќе разговара за повикот за прекин на огнот во Појасот Газа, откако САД ставија вето на претходната ваква резолуција, продолжија израелските воени напади врз јужниот дел на Појасот Газа.

Три куќи беа погодени, а најмалку 20 Палестинци беа убиени, соопштија здравствените власти во Газа под контрола на Хамас.Израелската војска (ИДФ) тврди дека го убила „финансиерот на Хамас“ Суби Фервана за време на напад на Рафах. Фервана и неговиот брат префрлиле преку нивната компанија „Хамсат“ големи суми пари на Хамас за плати на милитантите и набавка на воена опрема, наведува „Џерусалим пост“.

Војската соопшти дека Фервана помогнала да се префрлат десетици милиони долари на Хамас.

Претставници на ОН во исто време изразија гнев и неверување поради ситуацијата во болниците во Појасот Газа, каде повредените немаат основни потреби, а децата умираат поради гранатирање додека закрепнуваат од ампутации.

– Бесен сум – изјави портпаролот на детската агенција на ОН, Џејмс Елдер, истакнувајќи дека најголемата оперативна болница во Газа била гранатирана двапати за 48 часа. Портпаролката на СЗО Маргарет Харис ја опиша ситуацијата во болниците во Газа како „неверојатна“ и „несовесна“.

Болницата на северот на Газа „Камал Адвин“, во која израелските војници упаднаа минатата недела кога со булдожер упаднаа во нејзиниот периметар, повеќе не функционира и пациентите се евакуирани, потврди претставникот на Светската здравствена организација Ричард Пајперкорн.

Тој рече дека две новородени бебиња биле однесени дома кај нивните семејства, додека другите пациенти биле примени во болниците Ал Ахли и Ал Шифа. Десетици здравствени работници се во притвор.

Иако поголемиот дел од населението на Газа е раселено во јужниот дел на енклавата, на северот на Појасот останаа уште неколку стотици илјади луѓе, па затоа е неопходно барем неколку здравствени установи да останат во функција.

Околу 4.000 раселени лица, кои нашле засолниште во медицинскиот комплекс Насер во јужниот град Кан Јунис, се загрозени бидејќи ИД таму спроведува воени операции.

ИД изврши рација во болницата Ал Ахли во градот Газа и го приведе најголемиот дел од персоналот, соопшти црквата што ја води болницата. Во болницата останаа двајца лекари, четири медицински сестри и двајца чувари, кои без вода и струја треба да згрижат повеќе од стотина тешко ранети пациенти. Израелски тенк бил паркиран на урнатините на влезот во болницата, спречувајќи никого да влезе или излезе од неа. ИД изврши рација и во други болници, обвинувајќи го Хамас дека ги користи за воени цели, што персоналот на болницата го негираше.

Канцеларијата на ОН за човекови права на окупираната палестинска територија оценува дека Газа е најопасното место во светот за новинарите и нивните семејства. Убиени се вкупно 64 новинари, се наведува и се додава дека медиумските работници добиле „заканувачки и застрашувачки“ телефонски повици од припадници на израелските безбедносни агенции.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека најмалку 19.667 Палестинци се убиени, а 52.586 се ранети од 7 октомври, кога борците на Хамас го нападнаа јужен Израел, убивајќи 1.200 луѓе и зедоа околу 240 заложници.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.