ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Бела куќа: САД се загрижени за потенцијалната одбранбена соработка меѓу Русија и Северна Кореја

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека САД се загрижени за каква било потенцијална одбранбена соработка меѓу Русија и Северна Кореја, додавајќи дека САД внимателно ги следат контактите меѓу Москва и Пјонгјанг.

„Ниту една земја на планетата, никој не треба да му помага на Путин да ги убие невините Украинци. И ако решат да иницираат некаков договор за оружје, очигледно ние ќе го одмериме тоа и соодветно ќе се справиме со тоа“, изјави Кирби.Претходно, медиумите цитираа неидентификувани западни претставници дека Русија се надева дека ќе добие севернокорејски артилериски гранати за употреба во војната во Украина, додека Пјонгјанг се чини дека сака напредна технологија за своите сателити и подморници на нуклеарен погон, како и помош во храна од Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во средата на најнапредниот руски космодром поради предупредувањата од САД и Јужна Кореја за потенцијален трансфер на оружје.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.