ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Апелација одлучува за барањето на Боки 13 да излезе од притвор

Апелацискиот суд одлучува по барањето на Бојан Јовановски – Боки 13 за укинување на мерката притвор. Обвинетиот во предметот „Рекет“ денеска беше донесен во судот и побара пред медиумите да го образложи своето барање за да излезе од притвор.

– По две неуспешни операции со лекарска грешка, неопходен ми е соодветен медицински третман, а тоа условите во притворот не го дозволуваат – изјави тој.

Бојан Јовановски посочи дека има проблеми со желудникот, но и со белите дробови. Терапија во притвор не примал, а пред судиите спомена дека треба да се лечи во болница.

– Јас живеам за да ја докажам вистината. Со сите мои сознанија, докази и факти сакам да учествувам во фер кривична постапка – спомена тој пред тројцата судии.

Неговиот адвокат Сашо Дуковски изјави дека истрагата е завршена и Боки 13 нема можност да ја попречува постапката, ниту пак да влијае врз сведоци. Од Вишото јавно обвинителство пак бараат обвинетиот во предметот „Рекет“ да остане во притвор.

– Судот треба да го одбие предлогот на осомничениот. Постои опасноста од повторување на делото и опасноста од бегство – посочуваат од обвинителството.

Бојан Јовановски е 81 ден во притвор во „Шутка“. Зоран Милески – Кичеец засега е единствениот од обвинетите во „Рекет“ кому му беше дозволено да оди во домашен притвор. Апелацискиот суд вчера одби да го укине притворот за поранешната шефица на СЈО Катица Јанева.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.