ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Автобусот на „Дурмо тур“с се движел со 99 км на час

Автобусот на Дурмо турс се движел со 99 км на час, наместо под 80 км колку што е дозовлено за автобусот тежок 15 тони. Поради недозволената брзина возачот изгубил контрола и почнал да кочи во моментот кога ја пробил оградата на средината од автопатот но со несиправни сопирачки не можел да го застане автобуот кој ја минал и втората ограда излетал од автопатот и паднал во нива во Ласкарци. Ова се главните причини поради кои се случи трагичната сообракајка страшен биланск од кој 15 мртви и 39 мина повредени патници, соопшти шефот на скопското основно обвинителство Рајчев.

Обвинителството нареди приведување на 7 мина меѓу кои возачот и сопствеикот на Дурмо Турс, неколкумина вработени во Дурмо Турс и станицата за технички преглед двете фирми во сопствнеост на ист газда првоосоничениот Дурмиш Бејули.

Но оваа несреќа е последица на низа други незаконитости за кои одговорните во двете компании замижувале, покажале вештачењата и документите кои ги собра обивнителството во предистрагата.

Белјули е првоосомничен и иако само тој поседувал сертификат врз основа на кој е издадена лиценцата за превоз, обвинителите утврдиле дека тој не го организирал превозот согласно прописите и му го му го препуштил раководењето на друг вработен кој не поседувал соодветен сертификат. (Раководителот е одговрен за инсталирање на уред во автобусот кој го манипулирал тахографот да не покажува точна брзина). Здравствените проблеми на возачот Манев Тригуновски а неговите не влијале врз несреката ниту во моментот зборувал на телефон покажале вештачењата.

Првите 6 мина осомничени за кои обивнителството бараз притвор одговраат за тешки дела против безбедноста на лугето и имотот во сообраќајот за кои е пропишана казна затвор од најмалку 4 години затвор. 7 осомниленоит се гони несовесно работење во службата затоа што без да го провери тахпграфот издал протврда дека е исправен за без проверки издал документ дека тахографот е исправен и за него обивнилството бараше мерки на претпазливост.

Рајчев вели дека предистрагата била обемна и интензивна, ја воделе двајца обивнители и освен бројните вештачења биле сослушани 47 сведоци. Сега во истрагата ќе се докомплетираат документите и доказите и ќе се сослушаат осомничените.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.