Никнало првото растение на Месечината, соопшти Кинеската вселенска агенција

Семињата однесени на Месечината од кинеската вселенска мисија Чанг 4 почнале да никнуваат, соопштила Националната вселенска администрација на Кина. Ова е историски момент бидејќи

Повеќе

Од скриената страна на Месечината, Кина објави фотографија во 360 степени

Кинеската месечева сонда испратила на Земјата од сокриената страна на Месечината импресивна панорамска фотографија со приказ на сив пејзаж испресечен со кратери. Истражувачкиот лунарен

Повеќе

Се појавија мистериозни сигнали од вселената, астрономите истражуваат од каде доаѓаат

Астрономите објавија студија за мистериозни сигнали што доаѓаат од вселената, забележани со телескоп во Канада. Точното потекло на овие радиобранови сè уште не е

Повеќе

Samsung го претстави нивниот 75 инчен 4К телевизор со Micro LED технологија и можеби најнапредната слика од сите технологии

Иако Samsung одлично се “држи” на пазарот со нивните QLED телевизори, сепак доколку се направо едно “НЗС” од сите факти и дискусии, може да

Повеќе

Сајбер измамници бараат пари преку интернет, НБМ советува – бидете внимателни

Сајбер измамниците не мируваат. Во последните десетина дена од минатата година неколку граѓани од земјава примиле сомнителни електронски пораки, во кои испраќачите лажно се

Повеќе

Сондата „Нови Хоризонти“ на НАСА на новогодишната ноќ стигнала до крајот на Сончевиот систем

Во првите часови од новата 2019 година вселенската сонда „Нови Хоризонти“ (New Horizonsна НАСА би требало да дошла до најоддалечената точка од Сончевиот систем

Повеќе

Погледнете како изгледа зимска идила на Марс: Невидени сцени од Црвената планета

Новооткриената фотографија на Европската вселенска агенција (ESA), дава прекрасен изглед на кратер полн со мраз на Марс, кој потсетува на голо око. Научниците од

Повеќе