Tрамп нема да оди на Светскиот економски форум во Давос, се закани со вонредна состојба САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа присуството на Светскиот економски форум во Давос. Нема да учествува на овој задолжителниот настан за секоја индустриска држава,

Повеќе

Турција со остра закана: Нема да бараме дозвола од Американците – тргнуваме во воена офанзива!

Турските власти порачаа дека наскоро турската армија ќе тргне во офанзива против сириските Курди, безразлика дали американската армија ќе се повлече од северот на

Повеќе

Вебер: Прашањето за името мора да се затвори и Македонија да добие европерпектива

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, кој e кандидат за претседател на Европската комисија на претстојните избори во ЕУ, изјави дека е

Повеќе

Болтон: Турција не смее да ги напаѓа сириските Курди по повлекувњето на САД

Советникот на Белата куќа за национална безбедност, Џон Болтон, во неделата додаде нов услов за американското повлекувње од Сирија, порачувајќи дека Турција мора да

Повеќе

Меј – Критичарите на договорот за Брегзит ги ризикуваат демократијата и економијата

Британската премиерка Тереза Меј денеска ги предупреди критичарите на нејзиниот договор за Брегзит дека со противењето на тој план ризикуваат штета за британската демократија

Повеќе