Путин ги достави предлог-уставните измени во Парламентот

Рускиот претседател Владимир Путин достави пакет на уставни измени до Парламентот откако минатата недела неочекувано најави реформирање на политичкиот систем во земјата. Путин бара

Повеќе

Трамп избра правен тим од познати експерти и адвокати кои ќе го бранат на судењето за импичмент

Американскиот претседател Доналд Трамп избра правен тим од бранители со звучни имиња, долгогодишни експерти и адвокати, кои ќе го застапуваат во судењето за импичмент

Повеќе

Во Сенатот на САД формално почна процесот на отповикување на Трамп

Формално почна процесот на отповикување на американаскиот претседател Доналд Трамп, што е трет ваков процес во историјата на САД. Процесот на отповикување на американскиот

Повеќе

Рохани: Европските војници на Блискиот исток би можеле да бидат во опасност

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди денес дека европските војници распоредени на Блискиот Исток „можат да бидат во опасност”, откако е започнат механизмот за решавање

Повеќе

Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека Турција ќе му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи

Повеќе

Рохани потпиша: Пентагон е на листата терористички организации

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман на законот со кој го вклучи Пентагон на листата терористички организации, јави агенцијата Тасним. Во прашање е амандман

Повеќе

Трамп им порача на демонстрантите во Иран дека е со нив

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на противладините протести, откако Техеран

Повеќе

Ирански генерал: Мислевме дека авионот е непријателска ракета, кога дознав посакав да сум мртов

Командантот на Иранската револуционерна гарда генералот Амир Али Хаџизаде изјави дека неговата единица прифаќа „целосна одговорност“ за падот на патничкиот авион. Во своето обраќање

Повеќе

Иран ги нападна базите на САД во Ирак, сојузничките сили навреме го добиле предупредувањето

Брз, воен одговор на Иран за убиството на генералот Солејмани. Американската војска сместена во соседен Ирак, цел на напад извршен од Иранската револуционерна гарда.

Повеќе