ИЗБОРИ Џафери ќе ги распише претседателските избори на 8 февруари

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска соопшти дека претседателските избори ќе ги распише на 8 февруари и дека првиот круг од изборите ќе се

Повеќе

СДСМ: Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени

Постигнат е договор со кирилото на БЕСА на Биљал Касами, изјави денеска портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прцизираше што е договoрено, но

Повеќе

80 вработувања во Царина, за власта администрацијата се намалува, опозицијата обвинува за партизација

Од цариници и наплатувачи до шеф на служба и началник. Царинската управа распиша оглас за 78 административци на определено, до крајот на годинава. Вработувањата

Повеќе

Работен комитет за евроинтеграции: Мобилизација на сите – од министри до службеници

Евроинтегративниот процес во државата ќе се забрзува со општа мобилизација на администрацијата. Вицепремиерот Бујар Османи, денеска прогласи вонредна состојба за вработените во државните органи.

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Црнилата кои ги донесе криминалната власт на СДСМ ја уназадија Македонија

Црнилата кои ги донесе криминалната власт на СДСМ ја уназадија Република Македонија на секое можно поле. Заради економското цунами на СДСМ, Република Македонија бележи

Повеќе

Оценки за Иванов: Говор на итрец, националист, груевист

Иванов практично понуди политиката во Македонија да се врати на позициите на груевизмот, велат аналитичари, и го критикуваат шефот на државата за двојни стандарди.

Повеќе

Заев засега не планира поголема реконструкција на Владата

Премиерот Зоран Заев засега не планира поголема реконструкција на Владата и верува дека денеска во Парламентот ќе бидат поддржани предлозите за разрешување на двајцата

Повеќе