Фотографијата на Мизрахи причина за кавга меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешувања на владините и партиските советници кои преку Фејсбук коментираа дека новата техничка министерка Рашела Мизрахи наместо да се слика со партиско

Повеќе

СДСМ: Мизрахи по стапките на Диме Спасов, најнеспособниот министер за социјала

Техничката министерка, Мизрахи по стапките на Диме Спасов, слугува на режимот на груевизмот и се служи со невистини и манипулации, тимот на СДСМ и

Повеќе

Владата денеска ќе ја одржи првата редовна седница во 2020 година

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи првата редовна седница во 2020 година со неколку точки на дневен ред. На оваа седница

Повеќе

Едногласно избрана техничката влада

Избрана новата техничка влада. Пратениците едногласно ја избраа владата, предводена од премиерот Оливер Спасовски. “За” гласаа 101 пратеници, немаше ниту еден глас против, ниту

Повеќе

Новиот министер за МВР ќе се договора телефонски меѓу Мицкоски, Заев и Ахмети

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски  ќе предложи ново име за кандидат за технички минстер за внатрешни работи. Не го откри името,  само кратко рече

Повеќе

Техничката влада скроена, само полковникот „се клати“

Во утрешниот број на изданието на „Слободен печат“ читајте: Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ за тоа како ВМРО-ДПМНЕ засега

Повеќе

Предлог-законот за предвремената ратификација на членството во НАТО се очекува утре да биде доставен во Парламентот

Владата се реши за предвремена ратификација на членството во НАТО. Предлог законот се очекува утре наутро да биде доставен од владините служби во законодавниот

Повеќе

Зеќири: СДСМ ќе има повеќе Албанци на изборните листи, албанската опозиција да се обедини против ДУИ

Крајно време е албанската опозиција да се обедини и да му го даде последниот удар на Демократската унија за интеграција со испраќање во опозиција.

Повеќе

Заев со аманет до април да се исполнат рефомрите во образованието

По постигнатиот договор на владејачкото мнозинство и опозициската ВМРО-ДПМНЕ за деблокирање на дел од законите во Собранието, се отвора патот за формирање на техничката

Повеќе

Највисоките партиски тела му ја дадоа поддршката на Мицкоски во разговорите за техничка влада

По одржување на седницата на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ би сакале да ја информираме јавноста за неколку донесени одлуки. Прво Извршниот и

Повеќе