Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе одлучува за барањето за притвор за Димовски

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе одлучува по барањето за одобрување притвор на пратеникот и поранешен министер за земјоделство, шумарство и

Повеќе

Анѓушев годинава многу повнимателен околу капиталните инвестиции

Оптимизмот за реализација на капиталните инвестиции што го држеше цела 2018 на крајот го остави незадоволен вицепремиерот Кочо Анѓушев. И покрај катастофалните резултати во

Повеќе

СДСМ: Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и игнорирањето на проблемот придонесе загадувањето да ескалира

11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со аерозагадувањето и наместо на потребите на граѓаните се посвети на криминал и корупција, велат од СДСМ преку

Повеќе

Не сум песимист за иднината на Европа

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПОЛИТИЧАР РОМАНО ПРОДИ Република Македонија треба повторно да биде ставена во првиот ред за пристапување во Европската Унија, бидејќи процесот

Повеќе

Volkswagen Group продаде најмногу автомобили во 2018 година

Во минатата година Volkswagen Group продаде рекордни 10,83 милиони лични автомобили, односно 0,9% повеќе од претходната година. Доколку се земат предвид проценките на конкурентите,

Повеќе

Првотo дете во 2019, Ведран се роди една минута по полноќ

Првото чедо на фамилијата Ангеловски се роди една минута по полноќ во новата 2019 година. Ведран е првото родено бебе на Клиниката за гинекологија

Повеќе

Силен подводен земјотрес кај Филипините: Потресот од 7,1 степен го разбуди стравот од цунами

Силен подводен земјотрес со јачина од 7,1 степен регистриран е кај јужниот брег на Филипини, а официјални лица од сеизмолошката национална агенција ги советуваше

Повеќе

Владата предлага СЈО да добие проширени надлежности и неограничен мандат

Со новиот предлог закон се зголемуваат надлежностите на СЈО. Освен кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори, специјалното обвинителство ќе

Повеќе