Меј може да ја објави својата оставка следната недела

Веројатно следната недела британскиот премиер и лидерот на британската конзервативна Тереза Меј ќе поднесе оставка. Ова го изјави Грахам Брејди,претседател на Комитетот од 1922 година,

Повеќе

Берлускони со амбулантно возило однесен во болница

Поранешниот сопственик на Милан, Силвио Берлускони утринава бил однесен во болница поради проблем со бубрезите. „Кориере дела Сера“ информира дека Берлускони утринава околу девет

Повеќе

Силјановска по средбата со Левица: Не сум чула пратеници и министри да бидат револуционери!

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова, по средбата со Димитар Апасиев и Левица, рече дека очекува цензус во вториот круг на изборите, затоа што како што

Повеќе

Донатори за кампањата на претседателските кандидати

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не донирал ниту денар за кампањата на Гордана Сиљановска. Но, затоа неговиот заменик во партијата Александар Николовски уплатил 3.000

Повеќе

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ решаваат за судбината на СЈО и Јанева

Работни групи на двете најголеми политички партии денеска почнуваат консултации за изнаоѓање заедничко решение за идниот статус на Специјалното јавно обвинителство и законот за

Повеќе

ХОРОР во Париз! Еден од протестантите остана без рака! (ВИДЕО)

Протестант остана без рака на денешните протести на жолтите елеци во Париз. Човекот бил камерман кој ги снимал протестите за организаторите. Полицијата на сите

Повеќе

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе одлучува за барањето за притвор за Димовски

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе одлучува по барањето за одобрување притвор на пратеникот и поранешен министер за земјоделство, шумарство и

Повеќе

Анѓушев годинава многу повнимателен околу капиталните инвестиции

Оптимизмот за реализација на капиталните инвестиции што го држеше цела 2018 на крајот го остави незадоволен вицепремиерот Кочо Анѓушев. И покрај катастофалните резултати во

Повеќе

СДСМ: Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и игнорирањето на проблемот придонесе загадувањето да ескалира

11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со аерозагадувањето и наместо на потребите на граѓаните се посвети на криминал и корупција, велат од СДСМ преку

Повеќе

Не сум песимист за иднината на Европа

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПОЛИТИЧАР РОМАНО ПРОДИ Република Македонија треба повторно да биде ставена во првиот ред за пристапување во Европската Унија, бидејќи процесот

Повеќе