„Маџар Телеком“: Обвинителката Стефанова го распрашуваше сведокот за Бучковски

На денешното судско рочиште за случајот „Маџар Телеком“ сведочеше сведокот Дејан Мицковиќ, кој во еден период бил претседател на одборот на директори Македонски телекомнуникации

Повеќе

Пендаровски: Престојните претседателски избори се шанса силно да продолжиме по патот по кој тргнавме, граѓаните ќе изберат иднина, единство и напредок

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со  граѓаните во Кичево. На средбите со

Повеќе

Обвинителството продолжува со истрага за организаторите на 27 април, Чавков по пресудата вели дека предметот е монструозен

Ден по пресудата за најголемиот судски процес за 27 април, обвинителството собира докази за да дојде и до организаторите и нарачателите на собраниските инциденти.

Повеќе

Силјановска-Давкова: Власта кој бара да се извинам за 27 април, го амнестираше Крсто Мукоски

Како надпартиски кандидат јас сум погрешна адреса за барање одговорност или извинување за настаните од 27 април, вели претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска-Давкова, во однос

Повеќе

Вкупно 211 години затвор за крвавиот четврток-за обвинителката, правдата е задоволена

Правдата е задоволена, изјави обвинителката Ивана Трајчева, по објавувањето на пресудите за крвавите настани од 27 април. -Од 17 обвинети, за 16 има пресуда

Повеќе

САД: Споредбата со Нирнбершкиот процес е опасна и потпалувачка реторика

Амбасадата на САД на својата Фејсбук страница ги повика политичките лидери во земјава да не користат потпалувачка реторика со неправилна употреба за настани од

Повеќе

Со фалсификуван потпис на Костовски се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК

На денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ беше презентиран доказ, односно документ со кој  се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК. Документот,

Повеќе

Новото џебно вето на Иванов пак ги подели власта и опозицијата

Релацијата меѓу претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и законите што ги носи Собранието влегува во нова епизода на таканаречено „џебно вето“. Претседателот Иванов врати

Повеќе