Борбата против аерозагадувањето станува стратешки приоритет на Владата на РМ, обезбедени првични 98 милиони денари

На денешната седница на Владата на Република Македонија беше разгледан предлог за план и мерки за утврдување Програма за намалување на аерозагадувањето во рамките

Повеќе

Вајгл: Бегството на Груевски нема непосредно да влијае врз евроатлантскиот пат на земјата

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, вели дека треба да се почекаат официјалните изјави и реакции од страна на унгарските власти пред

Повеќе

Заев: Да не се оди на парламентарни избори, да се даде шанса на економијата

Идната, 2019 година да ја прогласиме за економска, како што оваа, 2018-та беше година на интеграциите. Парламентарните избори да се вратат на нормален колосек

Повеќе

Манчевски:Реформирана администрација услов за подобри и побрзи услуги за граѓаните

Изработката на хоризонталната функционална анализа, решенија за воведување висока раководна служба како дел од реформите за оптимизација и професионализација на јавната администрација, со цел

Повеќе

Османи: Ќе ги обезбедиме сите предуслови за старт на преговорите во јуни 2019

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамки на работната посета на Брисел, денеска имаше неформален брифинг со претставници на

Повеќе

Во притвор во Шутка петмина осомничени во „Империја“

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески,  Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор Мирчевски кои вчера

Повеќе

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја

Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. На

Повеќе

Макрадули: Еколошки налепници за возилата, црвената и жолтата со ограничено движење во загадените денови

Црвена, жолта и зелена еколошка налепница на возилата е новата мерка за аерозагадувањето која днеска ја најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање

Повеќе

Заев-Санчез: Вмрежувањето на младите во регионот и Европа, за побрза евронтеграција

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со  директорот на Асоцијацијата на европска младинска картичка (EYCA), Манел Санчез, на која се актуелизира идејата за отпочнување на

Повеќе