Заев: Унапредување на економската соработка со Русија

Премиерот Заев по денешниот Македонско-руски бизнис форум во Скопје, рече дека владата останува на ставот против воведување на санкции кон Русија, додавајќи дека во

Повеќе

Владата ги повлече најавените измени на законот за јавни собири

По серија реакции на граѓанските организации и голем број граѓани на социјалните мрежи, владата соопшти дека ги повлекува предлог измените на законот за јавни

Повеќе

Вучиќ од Охрид: Не правиме нова Југославија, туку носиме подобар живот

Српскиот претседател Александар Вучиќ предмалку од Охрид по средбата со македонскиот и албанскиот премиер, Зоран Заев и Еди Рама, порача дека иницијативата за регионална

Повеќе

Предизборни бранувања во пратеничките клупи

Најавата за распуштање на Собранието и распишувањето на предвремени парламентарни избори ги прегрупира силите во македонското Собрание. Се прават калкулации со пратеничките групи, се

Повеќе

ЗАЕВ: ПАРТИИТЕ ДА СЕ СПРЕМАТ ЗА ИЗБОРИ НА 12 АПРИЛ 2020 ГОДИНА

Политичките партии да ги подготват листите за кандидати за пратеници, 12 април е договорен датум за предвремените Парламентарни избори, изјави денеска премиерот Зоран Заев,

Повеќе

Заев: Останува можноста за промена на датумот на изборите заради НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Собранието на Македонија, и покрај тоа што следуваат предвремени парламентарни избори на 12 април, треба да биде функционално

Повеќе