Извршителите ставија клуч на канцелариите, граѓаните зачудени од барањата

Со еднодневен прекин на работата извршителите стапија во штрајк. Ваква одлука пред два дена донесе Собранието на нивната Комора.  Нивните канцеларии денеска беа затворени

Повеќе

Мицкоски: Темелна реформа на правосудството, премиерот нема да кажува кој судија како треба да работи, за да судат без политички притисоци

Во интервју за порталот Курир.мк претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговараше на повеќе актуелни прашања, секако дека судството за кое последниве месеци, посебно неделава

Повеќе

КАКО ОДГОВОРНИ ПОЛИТИЧАРИ МОРА НА МЛАДИТЕ ДА ИМ ПОНУДИМЕ ПРВА ШАНСА ДА УСПЕАТ ДОМА, А НЕ ДА СЕ СЕЛАТ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ВО НОВИ САД

Претседателот Стево Пендаровски смета дека регионалните лидери, како одговорни политичари, мора на младите да им понудат можност дома да ја имаат првата шанса за

Повеќе

Вучиќ до Пендаровски: Стево што ќе ти е превод кога десет пати подобро зборуваш српски (ВИДЕО)

Пред самиот почеток на конференцијата, српскиот претседател се пошегува кога Пендаровски побара слушалки за превод од српски. Во рамките на дводневната посета на Пендаровски

Повеќе

Кавга меѓу Блерим Беџети и Мухамед Зекири околу наводен прислушкуван разговор

После обвинувањата на Зекири, во емисијата телефонски се приклучи и Беџети, негирајќи ги обвинувањата на потпреседателот на СДСМ, додавајќи дека тој е само демагог

Повеќе

Постепено зачленување, построги услови, реверзибилност на процесот – Франција испрати нон пејпер со услови за проширување на Унијата

Постепено зачленување, построги услови, реверзибилност на процесот – Франција испрати нон пејпер со услови за проширување на Унијата. 5 страници има нон пејперот на

Повеќе