ДКСК затвора два случаи за непотизам, а отвора нов за изборни вработувања во АВМУ

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за две вработувања во Агенцијата за аудио и аудиовизулени и медиумски услуи што се случиле во

Повеќе

„Маџар Телеком“: Обвинителката Стефанова го распрашуваше сведокот за Бучковски

На денешното судско рочиште за случајот „Маџар Телеком“ сведочеше сведокот Дејан Мицковиќ, кој во еден период бил претседател на одборот на директори Македонски телекомнуникации

Повеќе

Силјановска-Давкова: Власта кој бара да се извинам за 27 април, го амнестираше Крсто Мукоски

Како надпартиски кандидат јас сум погрешна адреса за барање одговорност или извинување за настаните од 27 април, вели претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска-Давкова, во однос

Повеќе

Вкупно 211 години затвор за крвавиот четврток-за обвинителката, правдата е задоволена

Правдата е задоволена, изјави обвинителката Ивана Трајчева, по објавувањето на пресудите за крвавите настани од 27 април. -Од 17 обвинети, за 16 има пресуда

Повеќе

Со фалсификуван потпис на Костовски се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК

На денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ беше презентиран доказ, односно документ со кој  се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК. Документот,

Повеќе

Притвор поради бегство на локација која не постои- Дали службените белешки стануваат аргументи за притворање

Повторно со фабрикувани белешки, без докази и аргументи се притвораат луѓе, коментираат упатените откако доцна вчера беше притворен Митко Чавков, кој во документите приложени

Повеќе

Кацарска до Поповски: Сопругата да не ургира преку мои пријатели за пресудата

Денеска во Кривичниот суд во Скопје одново почна судењето за случајот „Триста” на СЈО против поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски. Инаку

Повеќе

Спасовски: Да не се замајуваме со жолти комбиња, секој кандидат ако сака ќе има обезбедување

На прашање на пратеникот од ВМРО-ПМНЕ, Антонио Милошоски, на собраниската седница за интерпелација на Оливер Спасовски, тој уште еднаш нагласи дека не постојат странски

Повеќе

ОДЛОЖЕНО ОТВОРАЊЕТО НА АВТОПАТОТ МИЛАДИНОВЦИ-ШТИП, СЕ ПРАВАТ ПОСЛЕДНИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ ПРОВЕРКИ

Отворањето на автопатот Миладиновци-Штип е одложено оти се прават последните безбедносни проверки, велат од Министерството за транспорт и врски. Од Министерството на 6 март

Повеќе