Работодавачи: Ново зголемување на минималецот може да доведе до отпуштања, Синдикатот задоволен

Стопанствениците не се среќни со најавите на Владата дека годинава ќе има ново зголемување на минималната плата, откако во октомври 2017 година сегашната Влада

Повеќе

Граѓаните ја зголемиле консумацијата на леб во текот на минатата година

Македонските граѓани најмногу консумираат леб, јајца, компири, млеко и безалкохолни пијалаци. Статистиката покажува дека лани едно домаќинство трошело 272,2 килограми леб. Количината леб што

Повеќе

Тевдовски: Ќе ги разгледаме барањата за обложувалниците и коцкарниците

Министерството за финансии ќе направи детална анализа на барањето на граѓаните казината и спортските обложувалници да се дислоцираат на три километри од населените места.

Повеќе

Мало предновогодишно намалување на цените на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика предновогодишно барем малку ги израдува возачите – цените на горивата се намалуваат за по половина денар. Во согласност со методологијата

Повеќе

ИЛЈАДНИЦИ ЕВРА КАЗНА АКО НЕ ВИ ДАДАТ К-15: Колку пари треба да ви легнат на сметка за регрес?

Приватниот сектор очкеува и годинава к-15. Според законот на вработените им следува годишне регрес за  годишен одмор попознат како К-15, во износ од минимални 9.610

Повеќе